Aplikowanie na nowe stanowisko to proces, który może być bardzo czasochłonny. Kandydat musi stworzyć przekonujące CV i list motywacyjny, a nierzadko wypełnić jeszcze zadanie rekrutacyjne. Wymaga to sporego wysiłku, tym bardziej, że większość kandydatów pracuje na pełen etat lub ma inne zobowiązania. Niestety, wiele firm nie udziela żadnej odpowiedzi osobom rekrutowanym, nawet po przejściu kilku etapów rekrutacji. W poniższym artykule dowiesz się, dlaczego ma ona ogromne znaczenie.
Czym dokładnie jest Feedback?
Feedback po rekrutacji to informacja zwrotna dotycząca zachowania oraz kompetencji kandydata - składa się zarówno z części pozytywnej, jak i negatywnej. Pozwala wskazać jego mocne strony oraz omówić, które pola wymagają poprawy. Brak feedbacku najczęściej wynika z natłoku obowiązków, w jakie zaangażowani są pracodawcy; często w firmach nie ma też pracownika, który się nim zajmuje.
Dlaczego jest ważny?
Odpowiednio skonstruowana informacja zwrotna pozwala zbudować pozytywny wizerunek marki na rynku, a do tego może zachęcić kandydatów do ponownego aplikowania na inne stanowiska w firmie. W dzisiejszych czasach coraz więcej pracowników oczekuje, że dostanie odpowiedź na temat swoich kompetencji po nieudanej rekrutacji - jeśli na internetowych forach lub w mediach społecznościowych pojawi się opinia, że Twoje przedsiębiorstwo jej nie udziela, możesz mieć problem ze znalezieniem nowych pracowników.
Feedback po rekrutacji pozwala kandydatom rozwijać się na rynku pracy. Jest on świadectwem kultury organizacyjnej przedsiębiorstwa – z jego pomocą wyróżnisz się na tle konkurencji i przekonasz ludzi, by spróbowali u Ciebie pracować.
HR Instytut odpowiada wszystkim kandydatom, którzy wysłali CV oraz byli na rozmowie kwalifikacyjnej- w imieniu pracodawcy. Jeśli jesteś tym zainteresowany, skorzystaj z naszych usług!