Jak policzyć koszt nieudanej rekrutacji, kiedy nowo zatrudniony pracownik odchodzi? Czy kwota 91 tys. zł, którą wyliczyli Sedlak & Sedlak jest możliwa? Co składa się na koszt nieudanej rekrutacji?
Celem każdej rekrutacji jest nie tylko obsadzenie wolnego stanowiska pracy, ale zatrudnienie takiej osoby, która zwiąże się z firmą na dłużej.
W dzisiejszych czasach procesy rekrutacyjne potrafią trwać tygodniami, a nawet miesiącami. Czym bardziej specjalistyczne stanowisko i mniejsza dostępność kandydatów, tym dłużej szukamy odpowiedniej osoby. Rozpoczynamy cały proces od początku i szukamy nowych kandydatów. Jakie koszty się z tym wiążą?
Załóżmy, że nowy pracownik zarabia 7 000zł brutto, a więc około 8 400 zł z kosztami pracodawcy. Zakładając, że pracownik zrezygnuje po 3 mc okresie próbnym, koszt jego pensji do dla firmy już 25 300,80zł.
Na koszty samego procesu rekrutacyjnego składa się jeszcze wiele innych elementów:
- Koszt publikacji ogłoszeń o pracę na kilku portalach- to kilka tysięcy złotych miesięcznie- czasami opłacane przez kilka miesięcy- jeśli kandydaci się nie zgłaszają;
- Koszt pracy specjalistów z działu HR oraz Hiring Managerów uczestniczących w rozmowach kwalifikacyjnych, czas pracy Właściciela/Prezesa uczestniczącego w rekrutacji- w tym czasie taka osoba nie może skupić się na pozyskiwaniu kolejnych zleceń dla firmy- tym samym nie osiągnie zakładanego dochodu dla firmy w danym miesiącu;
- Koszt wykorzystywanych w firmie narzędzi do rekrutacji jak ATS, czy licencja LinkedIn itp. Wszystkie te koszty ponosimy podwójnie, raz przy pierwszej rekrutacji, drugi – uruchamiając ją od nowa szukając zastępstwa odchodzącego pracownika.
- Do tego dochodzą koszty badań lekarskich, wyposażenia stanowiska pracy oraz koszty szkoleń- proces wdrożenia i pełny onboarding kandydata. Pełne wdrożenie kandydata do pracy wymaga czasu- w ciągu pierwszych miesięcy swojej pracy taki nowo pozyskany pracownik nie będzie realizował założeń stanowiska- np. targetów sprzedażowych, oraz będzie wymagał pomocy kolegów- co odciąga ich od pracy i może wymagać również wypłaty nadgodzin.
Dlatego tak ważne jest, aby nie tylko zrekrutować odpowiedniego kandydata, ale także utrzymać go w firmie na dłużej. Kiedy udaje nam się zatrudnić nową osobę, która sprawdza się na swoim stanowisku i zostaje w firmie przez lata – wszystkie wymienione wyżej kwoty to inwestycja, nie koszt.
Jednym ze sposobów na ograniczenie powyższych kosztów- jest współpraca z firmą rekrutacyjną, która w profesjonalny sposób zajmie się rekrutacją nowych pracowników. Wtedy większość kosztów związanych ze znalezieniem odpowiedniego kandydata do pracy przejmuje firma rekrutacyjna- a pracodawca oszczędza nie tylko pieniądze ale też czas- który może poświęcić na rozwój swojego biznesu.